Dünya

2021 portföylerinin beğenilen payları

Yeni yıla ait aracı kurumların beklentilerine bakıldığında pay senetlerine yönelik getiri potansiyelinin başka yatırım araçlarının üzerinde olduğu görülüyor. Yeniden Merkez Bankası’nın faiz artırımları ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türk Lirası varlıkların cazibesini artırmak için yaptığı stopaj indirimleri TL varlıkları da öne çıkarmış durumda. Borsa İstanbul’da BIST100 Endeksi’ne yönelik 12 aylık beklentiler 1700-2000 puan aralığında değişiyor. Yani geçen hafta 1.550 puanın üzerine çıkarak yeni rekorlara imza atan BİST100 içinde potansiyel yükseliş beklentileri yüzde 10-30 aralığında ağırlaşıyor. 1 yıl vadeli TL mevduatlara ise bankalar bugün yüzde 18-19 civarında net getiri sunuyor. Tekrar devlet tahvili ve banka bonolarında da benzeri getiriler var.

Dövizde kelam yerlide

Döviz piyasasına yönelik beklentilere bakıldığında ise bilhassa yabancı kurumlar dolarda aşağı istikametli hareketin süreceği görüşünde. 7 Ocak’ta 7.25 TL sonuna kadar gerileyen dolar, geçen hafta yurtdışı piyasalardan kaynaklı tedirginlik nedeniyle 7.52 TL’yi gördü. Kurlardaki bu hareket bir anda ‘acaba tekrar yükseliş mi başlıyor?’ sorularını artırdı. Fakat bu hareket şimdilik hudut kalmış gözüküyor. Bu noktada kurların 2021’de nasıl bir seyir izleyeceği sorusunda kilit nokta yerli yatırımcıların hali. İktisat idaresinin değişmesinin akabinde atılan olağanlaşma adımları ve piyasa dostu bildirilerin verilmesiyle Kasım ayından bu yana pay ve tahvil piyasasına 4 milyar doların üzerinde yabancı girişi oldu. Bu süreçte kurların gerilemesine karşın yerli yatırımcıların dolar talebi arttı ve bankalardaki DTH’larda tutulan döviz ölçüsü 14.6 milyar dolar yükselerek 235 milyar doları aştı. DTH’larda yılbaşından bu yana yaşanan büyüme ise 42 milyar doları buldu.

Güçlü ve zayıf taraflar

Piyasalar açısından bu yıl için güçlü taraflar; şirket kârlarında artış, turizm ve hizmet bölümlerinde toparlanma, TL cinsinde yüksek getiri ve düşük gerçek kur olarak sıralanabilir. Özel kesim borçluluk oranları, yerlilerin TL’ye karşı itimat eksikliği, zayıf döviz rezervleri ve genç istihdamındaki durağanlık ise zayıf istikametler olarak öne çıkıyor.

Borsada optimistlik korunuyor

BIST100 Endeksi hafta içinde tarihi tepelerini gördü. Endekste gün içi gelen kâr satışlarıyla hudutlu geri çekilmeler yaşanmasına karşın üst eğilim korunuyor. 1560 düzeyi üzerindeki kapanışlarda üst eğilimin güç kazanması ve 1600/25 düzeyine yönelik hareketin devamı beklenebilir. Endekste 1525 düzeyi yakın takviye, 1505 düzeyinin altı ise zayıflama bölgesi olarak bedellendiriliyor. Bu bölge üzerindeki hareketin korunması iyimserliğin ve üst istikametli beklentinin korunması olarak görülebilir. BIST100’de 1550-1535-1525/05 dayanak, 1560/80-1600/25 direnç olarak belirtilebilir.

Dolarda yükseliş olacak mı?

Dolar/TL paritesinde yaşanan reaksiyon yükselişinin direnç düzeylerinde satışla karşılaştığı görüldü. Birinci takviye 7.35 düzeyinde bulunuyor. Sonraki takviyeler ise 7.30 ve 7.25-7.20 olarak görülüyor. Birinci dirençler 7.47 ve 7.52 düzeylerinde. Bu düzeyden kâr satışları görülebilir. Sonraki dirençler 7.60 ve 7.67 noktalarında bulunuyor. Uzmanlara nazaran, reaksiyon alım denemelerine karşın düşüş trendi korunuyor. Bu noktada yerli yatırımcıların devam eden döviz talebi yakından izleniyor.

En fazla önerilen 5 pay

Pandemiyle çaba manasında atılan adımlar sonucu ortaya çıkan global likidite bolluğu ve düşük faizlerin, Türkiye üzere gelişmekte olan ülkelere olan yabancı sermaye girişlerini desteklemesi bekleniyor. Son aylarda Borsa İstanbul’un tarihi doruklarına çıkmasında tesirli olan yabancı alımlarının devam edeceği görüşü hakim. Türkiye’nin önde gelen aracı kurumları da hazırladıkları model portföylerini ve portföylerindeki birtakım paylarının maksat fiyatlarını revize etti.

Gaye fiyatlar

Model portföylerini incelediğimiz aracı kurumun birtakım paylarda ‘ortak payda’da buluştuğu görülüyor. Garanti Bankası, Turkcell, Türk Telekom, Migros ve Tüpraş’ın model portföylerde yer aldığı dikkat çekiyor. Garanti Bankası ile ilgili amaç fiyatlar 10.90 TL ile 13.90 TL aralığında değişiyor. Turkcell paylarında gaye fiyatlar ise en düşük 19.75 TL, en yüksek 23.15 TL düzeyinde.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı