Dünya

ABD’nin yaptırım kararına Küba’dan reaksiyon

Küba, ABD idaresinin, “ciddi insan hakları ihlali” gerekçesiyle Küba İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanı Lazaro Alberto Alvarez Casas’ı yaptırım listesine alma kararına reaksiyon gösterdi.

Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parilla, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Donald Trump idaresinin Kübalı şahısları ve kuruluşları “tek taraflı ve gayri legal listelere” eklemeye devam ettiğini belirtti.

ABD’nin Küba’yı kelamda teröre takviye veren ülkeler listesine aldığına atıfta bulunan Parilla, “Küba’yı öne çıkarma uğraşı, dış siyasette bir izolasyon ve bozgun mirası bırakan bir rejimden geliyor.” sözünü kullandı.

ABD Hazine Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Muhafaza Ofisince (OFAC) Küba İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanı Lazaro Alberto Alvarez Casas’ın yaptırım listesine eklendiği bildirilmişti.

Açıklamada, yaptırım nedeni olarak “ciddi insan hakları ihlali” münasebet gösterilmişti.

Kübalı muhalif Jose Daniel Ferrer’in Eylül 2019’da İçişleri Bakanlığının denetimindeki bir hapishanede azap gördüğü ve tecrit edildiği belirtilen açıklamada, Ferrer’in hapishanede hiçbir tıbbi hizmet almadığı aktarılmıştı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Küba rejiminin uzun bir insan hakları ihlali geçmişi olduğunu sav ederek, “ABD, Küba’daki ve dünyanın öbür yerlerindeki vahim insan hakları durumunu ele almak için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecek.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD’den Küba İçişleri Bakanlığına yaptırımDünya
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı