Dünya

Anketlere nazaran Biden’in bugünkü seçimi kazanma ihtimali yüzde 90

FiveThirtyEight tarafından hazırlanan kestirim modeline nazaran ABD’de bugün yapılacak başkanlık seçimini Demokrat aday Joe Biden’in kazanması mümkünlüğü yüzde 90. Lakin Demokratlar anketlere çok fazla bel bağlamıyor ve 2016 yılındaki senaryonun tekrarlanmasından kaçınmaya çalışıyorlar.

Bugünkü seçimin sonucu belirlemek için değerli olan eyaletlere bakıldığında ise FiveThirtyEight, Pensilvanya’yı Biden’in kazanması mümkünlüğünü yüzde 87 olarak ortaya koyarken, News-Marist anketine nazaran Biden yüzde 51’e yüzde 46 ile Trump’ın 5 puan önünde. RealClearPolitics’in anketi de Biden’i 4,3 puan önde gösteriyor.

FiveThirtyEight, Michigan’da Biden’in kazanması mümkünlüğünü yüzde 95 olarak verirken, RealClearPolitics anketine nazaran Biden bu eyalette 5,1 puan önde.

Wisconsin’de Biden’in kazanması mümkünlüğü yüzde 94 olarak ortaya konurken, anketler de Biden’i 6,6 puan önde gösteriyor.

FiveThirtyEight’e nazaran Minnesota’da Biden’in kazanması mümkünlüğü yüzde 96 ve RealClearPolitics’e nazaran ortadaki fark 4,3 puan Biden’in lehine.

RealClearPolitics’e nazaran Trump’ın kalesi olarak görülen ve 2016’da 8 puan farkla Trump’ın kazandığı Ohio’da Biden ortadaki farkı 1,4 puana kadar indirmiş durumda. Quinnipiac Üniversitesi anketine nazaran ise Trump 4 puan önde.

Quinnipiac Üniversitesi’ne nazaran Florida’da Biden, Trump’ın 4 puan önünde. Lakin RealClearPolitics Trump’ın 1,4 puan önde olduğunu gösteriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı