Dünya

Avrupa Birliği ‘aşı sertifikası’ çıkarılmasını tartışıyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Avrupa Birliği (AB) genelinde seyahatlerde kullanılmak üzere aşı sertifikası oluşturulması önerisi, AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’in AB periyot başkanlığını alan Portekiz’e yaptığı ziyarette gündeme geldi.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa ile düzenlediği basın toplantısında aşı sertifikası önerisi hakkında görüşü sorulan von der Leyen, teklife olumlu yaklaştığını, öteki aşılar üzere COVID-19 aşısı yaptıranlara tıbbi olarak bir doküman verilmesi gerektiğini söyledi.

Kendisi de tıp hekimi olan von der Leyen, bu evrakın Dünya Sıhhat Örgütünün belirttiği üzere karşılıklı olarak tanınması gerektiğini söz ederek, şöyle devam etti: “Bu sertifikayla nelere müsaade verileceği siyasi ve yasal bir karar. Avrupa genelindeki kuralların nasıl olacağını tartışmamız gerekiyor. Hakikat dengeyi bulmak kıymetli. Örneğin, sertifika yahut kişinin aşıya erişimi şimdi olmadıysa negatif test gerekliliğini birleştirebiliriz. Aşı olanlar ve şimdi olmamış bireyler ortasında adil ve eşit bir dengeyi bulma imkanı var.”

Portekiz Başbakanı Costa ise seyahat özgürlüğünün kıymetine işaret etti ve hiçbir ülkenin hudutlarını tekrar kapatmak istemeyeceğini söyledi. Costa, “Portekiz ve Yunanistan üzere ülkelerin ekonomileri için turizm çok değerli. Gelecek yaz ülkelerimize gelecek bireylerin kendini inançta hissetmesi kıymet taşıyor. Bu bir sertifikayla ya da negatif test sonucuyla mümkün olabilir.” dedi.

Karşı çıkanlar “ayrımcılık” diyor

AB ülkeleri ortasında karşılıklı olarak tanınacak ve seyahatleri kolaylaştıracak bir “aşı sertifikası” oluşturulması teklifine sıcak bakanlar olduğu üzere “ayrımcılık” oluşturacağı gerekçesiyle karşı çıkanlar da bulunuyor.

Bu tıp bir sertifikanın aşı olanlara ne tıp imkanlar getireceği yahut aşı yaptırmayanları nasıl kısıtlayacağı üzere mevzuların hassas biçimde tartışılması isteniyor. Bunun siyasi bir karar olmasının yanı sıra yasal boyutlarının da bulunduğu hatırlatılıyor.

Pfizer’in gecikmesi kaygı yarattı

Von der Leyen, basın toplantısında BioNTech ile Pfizer tarafından geliştirilen aşının teslimatında gecikme yaşanacağına ait yapılan açıklamaya da değindi. Gecikme açıklaması haberini alır almaz Pfizer CEO’su Albert Bourla’yı aradığını aktaran von der Leyen, gelecek haftalarda teslimatların gecikeceği bilgisini Bourla’nın da söylediğini belirtti.

Von der leyen, “Ancak kendisi bana yılın birinci çeyreği için garanti edilen dozların hepsinin birinci çeyrekte teslim edileceğine dair teminat verdi.” diye konuştu. Von der Leyen, teslimatta gecikme olacağı açıklaması üzerine ortaya çıkan ikinci dozların yapılamaması kaygıları hakkında ise “Pfizer CEO’su ferdî olarak dikkatini ivedilikle bu hususa vereceğini söyledi. Kendisinin gecikme müddetini azaltması için mümkün olan her şeyi yapacağız.” sözünü kullandı.

AB Kurulunun BioNTech-Pfizer ile AB üyeleri ismine 600 milyon doz aşı satın almak üzere mukavelesi bulunuyor. Lakin aşıların ne kadarının ne vakit teslim edileceğine dair bilgi verilmiyor. BioNTech ile Pfizer’in aşısı AB’den birinci onay alan COVID-19 aşısı oldu. AB ülkelerinde 27 Aralık’tan bu yana bu aşı öncelik kümelerine uygulanıyor.

Paralel müzakere ve paralel mukavele olamaz

AB ülkelerinin bir müddettir aşı üreticileriyle fazladan doz alabilmek için AB Komitesinin toplu alımı dışında paralel müzakereler yürüttüğü haberleri sorulan von der Leyen, bu cins müzakerelere karşı çıktı.

Von der Leyen, AB ülkeleri olarak “bu işte beraber” olduklarını belirterek, “27 ülke olarak bir mutabakatımız ve bu sayede çok açık bir yasal yerimiz var. Buna nazaran paralel müzakere, paralel mukavele olamaz zira biz 450 milyon Avrupalının müzakere gücünü kullanıyoruz.” dedi.

AB Komitesi bugüne kadar COVID-19 aşısı geliştiren 6 firmayla yaklaşık 2,3 milyar dozluk aşı alım kontratı yaptı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı