Oyunlar

Call of Duty Black Ops Cold War İncelemesi

Geçtiğimiz sene piyasadaki yerini alan Çağdaş Warfare ile Call of Duty serisinde orijinal bir periyot başladı. Çağdaş Warfare serisinin reboot olmasının yanı sıra, oyunun grafik motoru ve teknik olarak yenilenmesi, nitekim son 10 yılda bugüne kadar Call of Duty serisinde yapılan en büyük teknik gelişmeydi. Bu aslında, yeni jenerasyon diyebileceğimiz düzeyde büyük bir yenilikti. Asıl tüm bu “aynı grafik motoru” tartışmaları ve tenkitlerin kaynağına inelim süratlice. Tüm bu savaşı başlatan Medal of Honor’dan sonra dağılan geliştiricilerin bir kısmı Battlefield markasını oluşturan grubu, öbür kısmı ise Call of Duty markasını yaratan grubu oluşturdu. Böylece savaş her yere dağıldı. Ladı daha fazla uzatmadan sizi Call of Duty Black Ops Cold War İncelemesi ile başbaşa bırakıyoruz.

Call of Duty Black Ops Cold War İncelemesi: Bir Jenerasyon Boyunca Süren Arayış

Call of Duty 4: Çağdaş Warfare ile IW Engine, ulaşabileceği en uç noktaya gelmişti. Oyunun da her açıdan o periyot için kusursuz olması, “Game of the Year” mükafatını kazandırmayı başarmıştı. Bu süreçte World at War, Çağdaş Warfare 2 ve Black Ops üzere oyunları arkası arkasına rekorlar kırarak gelmişti. O devir, grafik motoru açısından rastgele bir önemli tenkit almasa da, bu motoru da her oyunda güncelleyip yenilese bile, asıl patlak veren nokta 2011 yılında yaşanan “Call of Duty: MW3 ve Battlefield 3” rekabeti oldu.

Electronic Arts’ın sunduğu ve DICE’ın, FrostBite 3 grafik motoruyla geliştirdiği Battlefield 3’ün grafikleri nitekim oyun dünyasına ihtilal yaratacak nitelikteydi ve bu ihtilali de yarattı. Bugüne kadar hiçbir yerde görülmeyen grafiklerle karşımıza çıkmıştı. Her ne kadar öykü moduna odaklanan bir Call of Duty bizi beklese de, Battlefield 3’ün yanında grafik manasında zayıf kalıyordu. İşte bu durum karşısında oyuncular, Call of Duty serisine rağmen hypelanmışlardı. Olumsuz tenkitler de gerisi gerisine gelmişti. En kıymetlisi de Infinity Ward’da yaşanan meseleler sonucunda dağılan grubun tamamı EA’ye geçmiş, bunun da bu türlü olması karşısında Activision’a karşı nefret artmıştı. Fakat o takımın, DICE ile alakası yoktu. Vakitle bu grup, Respawn Entertainment’i kuracak ve akabinde da Titanfall ile oyunculara merhaba diyecekti… Ve hatta yıllar sonra birden fazla oradan bile ayrılıp, özüne yani Infinity Ward’a geri döneceklerdi…

Grafik motoru konusundaki olumsuz tenkitler ve çekişmeler böylece başlamıştı. Pekala ya daha sonrası?

Call of Duty serisi, kendi içerisinde üçleme olarak Çağdaş Warfare serisini ve iki oyunluk Black Ops markasını yaratmıştı. Ortada kalan World at War, artık FPS üretimlerdeki İkinci Dünya Savaşı temalı imaller tiksindirici derecede baygınlık getirttiği için ve oyuncuları da önemli manada sıktığı için unutulmaya yüz tutmuştu. Firma, tema açışından yenilikler arıyordu. Çağdaş Warfare ile günümüze gelmesi üzere Black Ops 2 ile geleceği ve fütüristik devri seçerek, vakit zaman 80’li yıllara da öykü akışı sağlayarak Black Ops serisinin özgünlüğünü iki oyunla sonlandırmıştı. Yani işlenilecek en kıymetli mevzular işlenmişti güya.

Call of Duty Ghosts ile 2013 yılının yeni kuşak konsolları olan Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One ile yeni bir Call of Duty markasına girişildi. Geçerli bir teması ve ilerleyişi vardı. Call of Duty serisine uygun oyunlardan da biriydi fakat orjinal Çağdaş Warfare ile Black Ops serisinin tadını veremedi. Akabinde eski Dead Space yapımcılarından oluşturulan Sleedgehammer Games ile de Advanced Warfare geldi. Büsbütün gelecekte geçen bu üretimde, Kevin Spacey, Troy Baker üzere aktörlerde yer alıyordu. Bilhassa House of Cards’ın tesiriyle Kevin Spacey sevilse de, taciz olaylarıyla anılmadığı o periyotta doruğa gidiyordu ki Advenced Warfare’da, bir mühlet sonra bekleneni vermedi. Nasıl olduğu anlaşılmadı lakin başlangıçta Multiplayer serverları dolu olan oyun, sonradan yavaş yavaş başlayıp, süratle oyuncu kaybetti. Bir sonraki oyun tekrar geleceği bahis alarak birinci iki oyundan bağımsız olan Black Ops III oldu ve akabinde da gelen uzak gelecek temalı Infinite Warfare ile göğüs ortamlarında dalgası geçilen uzay temalı Call of Duty oyununu bile görmüştük. Astronomi konusunda başarılı ve NASA’dan takıma kattıkları astrofizikçilerin danışmanlığı ile mantıklı bir Call of Duty olsa da, tarihin en sevilmeyen Call of Duty oyunu olmayı başarmıştı. En son ise WW2 ile özlerin döndüler… Ortada öyküsüz bir Black Ops IIII var, ona hiç girmiyorum ama Warzone’un da temeliydi aşikâr ki.

Kısaca Call of Duty serisi, geçtiğimiz jenerasyon hem tema arayışında olan bir imal olduğu kadar, gelecek temalı içerikleriyle ikinci dünya savaşı devrine yer vermediği kadar, geleceği bizlere sunmuştu. Sonunda bu denli tecrübenin akabinde olsa gerek ki Black Ops serisindeki orta açıklığı Cold War ile kapama kararı alıp, Çağdaş Warfare ile de reboot bir üretimle birebir cihana geldiler…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı