Dünya

Çin’de 7 milyon kişi nüfus sayımı için sokaklara indi

Çin’in, 10 yılda bir yaptığı ulusal nüfus sayımlarının yedincisi 1 Kasım günü başladı. Sayım çalışmalarına, kayıt süreçleri için tek tek meskenleri ziyaret edecek olan yaklaşık 7 milyon misyonlu katılıyor.

Çin Ulusal Kalkınma ve Islahat Kurulu Yönetici Yardımcısı Ning Jizhe, ulusal sayımı tanıtmak için düzenlenen basın toplantısında, hakikat bir sayımın nüfusun uzunluğu, yapısı ve dağılımı konusunda tam bir fotoğraf verebileceğini söyledi.

Çin Memleketler arası Radyosu’nun haberine nazaran, Ning, nüfus sayımının hem nüfusun yaşlanmasının yarattığı sıkıntıların karşılanmasına ait ulusal stratejiye hem de yüksek kaliteli kalkınmaya temel oluşturacak değerli datalar sağlayacağını söyledi.

Sayım, Çin yurttaşlarının ayrıyeten isimleri, ulusal kimlik numaraları, cinsiyetleri, uygar halleri, eğitim seviyeleri ve meslekleri üzere dataları de toplayacak.

Öte yandan Ning, âlâ kalitede bir sayım yapılması için gerekli gayretlerin gösterilmesi bu suretle de ulusun esas stratejik planlarının ve siyasetlerin bilimsel biçimde hazırlanmasına takviye olunması davetinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı