Dünya

DSÖ, ‘aşı pasaportu şartı’ getirilmemesini tavsiye etti

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi, COVID-19 salgını nedeniyle “küresel acil durumun” devamı ve memleketler arası seyahatler için “aşı pasaportu şartı” getirilmemesi tavsiyesinde bulundu.
DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde görüntü konferans prosedürüyle basın toplantısı düzenledi.

COVID-19 aşıları için global dayanışma çağırısı yapan Ghebreyesus, “Sağlık çalışanları bitap düştü ve sıhhat sistemleri gerildi. Birtakım ülkelerde de oksijen kaynaklarının tehlikeli derecede azaldığını görüyoruz.” dedi.

DSÖ Acil Durum Komitesi’nin salgını ele almak için bu hafta toplandığını aktaran Ghebreyesus, “Komite’nin, COVID-19 aşılarının eşit bir biçimde dağıtılması gerektiğini vurgulamasından memnuniyet duydum.” sözünü kullandı.

Ghebreyesus, aşılamalarda sıhhat çalışanları ve en yüksek risk altındaki bireylere öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

DSÖ Acil Durumlar Programı Yöneticisi Mike Ryan ise bir soru üzerine Komite’nin “seyahat eden bireyler için aşı olduğunu kanıtlayan doküman bulundurması şartını” tavsiye etmediğini vurguladı.

Komite’den yapılan yazılı açıklamada ise COVID-19 salgınına yönelik “Uluslararası Kamu Sıhhati Acil Durumu’nun (PHEIC)” devamına karar verildiği belirtildi.

Aşı üreticilerinin, aşıların güvenlik ve aktifliğine ait ellerindeki bilgileri DSÖ ile paylaşması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Bu cins bilgilerin eksikliği, global seviyede aşıların vaktinde ve eşit bir halde tedarik edilmesinin önündeki bir pürüzdür.” ikazında bulunuldu.

Son aylarda gündemde olan “aşı pasaportuna” ait de Komite, “Aşıların (virüsü) bulaşmayı azaltmadaki tesiri şimdi bilinmediği için ve mevcutta çok sonlu aşılama bulunduğu göz önüne alındığında, Komite ülkelere, gelen yolculardan aşı olduğuna dair delil istememelerini tavsiye etti.” tabirini kullandı.

Komite, seyahatlerde DSÖ’nin mevcut kılavuzuna ve bilinen temel uygulamalara riayet edilmesini önerdi.

Avrupa Birliği ‘aşı sertifikası’ çıkarılmasını tartışıyorDünya
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı