Dünya

İngiltere’den mutasyon nedeniyle kapanma kararı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, COVID-19’un yeni tiplerinin ülkeye girişini engellemek için ek önlemler aldıklarını, bu kapsamda “seyahat koridorları” listesini askıya alarak ülkeye gelecek tüm yolculara 10 günlük karantina koşulunun getirileceğini duyurdu.

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da düzenlenen basın toplantısında, 12 Ocak’ta 4 bin 134 kişinin hastanelere yatırıldığını, bunun salgının başından bu yana görülen en yüksek sayı olduğunu tabir etti. Ulusal Sıhhat Hizmetlerinin (NHS) “çok güç durumda” olduğuna dikkati çeken Johnson, hastanelerde yatanların sayısının 37 bini geçtiği ve salgın nedeniyle birçok kanser hastasının tedavisinin ertelendiği bilgisini paylaştı.

Negatif test sonucu da istenecek

Johnson, COVID-19’un yurt dışı kaynaklı yeni cinslerinin ülkeye girişini durdurmak için ek adımlar attıklarına işaret ederek, “18 Ocak’tan itibaren ‘seyahat koridorları’ listesini askıya alacağız. Bu, ülkeye gelenlerin son 72 saatte negatif COVID-19 test sonucu göstermelerinin zarurî olduğu ve ülkeye girdikten sonra meskenlerinde 10 gün boyunca kişisel karantinaya girmeleri manasına geliyor. Bu kurallara uymayanlara karşı yaptırımları artıracağız. ” sözlerini kullandı.

Ülkede 3 milyon 200 binden fazla kişiyi aşıladıklarını aktaran Johnson, 80 yaş üstündekiler ve bakımevinde kalanların yüzde 40’ına aşı yapıldığını, bu sayıların Avrupa’daki öteki ülkelerden daha yüksek olduğunu kelamlarına ekledi.

Ağır bakım hastaları Londra’dan taşınıyor

Öte yandan, Guardian gazetesinde yer alan bir haberde, Londra’daki hastanelerde yaşanan yer derdi nedeniyle kimi ağır bakım hastalarının 482 km uzaklıktaki Newcastle kentine taşındığı belirtildi.

Haberde görüşlerine yer verilen, Hastane Danışmanları ve Uzmanları Derneği Lideri Dr. Claudia Paoloni, hastaları yüzlerce kilometre uzağa nakletmenin çok sıkıntı olduğunu ve NHS’in bu türlü bir tahlile yönelmesinin yaşanan meselelerin ciddiyetini gösterdiğini söz etti.

Avrupa Birliği ‘aşı sertifikası’ çıkarılmasını tartışıyorDünya
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı