Dünya

Kritik bilgiler öncesinde dolar ve euro yükselişte

Türkiye iktisadı için kritik bilgilerin açıklanacağı haftanın birinci gününde piyasaların gözü, temmuz ayı işsizlik oranları ve ağustos ayı cari istikrar bilgilerinde olacak. geçtiğimiz haftayı rekorlarla kapatan dolar/TL, kıymetli bilgiler öncesinde yeni haftanın birinci gününe hafif yükselişlerle başladı.  7,85’ten haftayı kapatan dolar/TL, 7,88’in üzerinde pahalanırken; euro/TL de benzeri hareketle 9,31’den el değiştiriyor. Geçen haftanın kapanışında dolar/TL 7,8565; euro/TL 9,2940 seviyesindeydi. Bugünkü iki kritik bilgi de saat 10.00’da açıklanacak. 

Cari istikrarda 4,6 milyar dolar açık bekleniyor

Ağustos ayındaki yükselen ticaret açığının da tesiriyle cari istikrarın 4.6 milyar dolarlık açık vermesi beklenirken yılsonu açık varsayımları de turizm gelirlerindeki sert düşüş sebebiyle artmaya devam ediyor. Reuters’ın toplam 12 kurumun iştiraki ile gerçekleştirdiği ankette Ağustos ayı için cari açık kestirimleri 1.5 milyar dolar ile 4.9 milyar dolar bandında yer alıyor.  Foreks’in 13 banka/kurum ekonomisti ile yaptığı anket sonucunda, Ağustos ayı cari süreçler iddiasında en yüksek beklenti 1,5 milyar dolar açık olurken, en düşük beklenti ise 7 milyar 150 milyon dolar açık formunda oluştu. Temmuz ayında 2 milyar dolar açık tarafında açıklanması beklenen cari süreçler verisi, 1,82 milyar dolar açık olarak açıklanmıştı.

Asya optimist başladı; ABD vadelilerinde temkinli yükseliş

Asya borsaları, dünyanın ikinci büyük iktisadı Çin’in istikrarlı formda güzelleşeceği beklentisiyle Çin borsaları öncülüğünde yükseldi. ABD vadelilerinde de yüzde 0,3’ler civarı artılar yaşanıyor. 
Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi Çin lokomotif endeksindeki yüzde 2 ve Hong Kong Hang Seng endeksindeki yüzde 1,5 artıştan takviye bularak yüzde 1
yükseldi ve iki buçuk yılın en yüksek düzeyine çıktı. Japonya’nın Nikkei endeksi yatırımcıların şirket bilançolarına dair telaş duymasıyla yüzde 0,3 geriledi.

Global piyasalar neleri fiyatlıyor?

Asya’daki gelişmelere karşın  yatırımcılar ABD canlandırma paketinin akıbeti hakkındaki kaygılar nedeniyle önlemli olmayı sürdürüyor.  ABD’de koronavirüs yardım paketi görüşmelerine de karışıklık hakim. Trump idaresi, dün Kongre’nin daha az kapsamlı bir koronavirüs yardım paketini geçirmesini istedi. Daha kapsamlı bir pakete dair görüşmeler tekrar açmaza girdi. Çin Merkez Bankası, yuanı bedel kaybına karşı koruyan bir düzeneğinde değişiklik yaptı. Buna nazaran bankaların merkez bankasında tutmak zorunda oldukları döviz vadeli süreç sözleşmesi karşılıkları yüzde 20’den sıfıra indirildi.

Altın 1.920 dolar seviyesinde

Altın fiyatları, doların güçlenmesiyle üç haftanın en yüksek düzeyinden geriledi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı erken saatlerde 1.932.96 dolarla 21 Eylül’den beri en yüksek seviyeyi görmesinin akabinde yüzde 0,1 düşerek 1.928 dolara geriledi.

Petrol geriliyor

Petrol fiyatları, Delta kasırgasının zayıflamasıyla ABD petrol üreticileri arzı yenilemeye
başlarken ikinci günde de düşüşünü sürdürdü. Norveç’teki petrol üretimini etkileyen grev
sonlandı.Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0,8 düşerek 42.53 dolara
geriledi. ABD hafif ham petrolü yüzde 0,7 gerileyerek 40.30 dolarda seyretti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı