Dünya

Moody’s İngiltere’nin kredi notunu düşürdü

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere’nin kredi notunu “Aa2″den “Aa3″e düşürdü, görünümünü “durağan” olarak belirledi. 

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İngiltere’nin kredi notunun düşürüldüğü bildirildi. 

Açıklamada, İngiltere’nin uzun vadeli kredi notunun “Aa2″den “Aa3″e düşürüldüğü, not görünümünün ise negatiften durağana çevrildiği kaydedildi. 

İngiltere’nin ekonomik gücünün azaldığına işaret edilen açıklamada, büyümenin beklenenden daha zayıf olduğu ve gelecekte de o denli devam etmesinin muhtemel olduğu vurgulandı. 

Açıklamada, negatif uzun vadeli yapısal dinamiklerin, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı ve sonrasında AB ile bir ticaret mutabakatına ulaşamaması nedeniyle daha da kötüleştiği aktarıldı. 

İngiltere’nin ekonomik büyümesinin Kovid-19 salgınının etkilerinden de ziyan göreceği belirtilen açıklamada, İngiltere’nin mali gücünün azaldığı kaydedildi. 

Açıklamada, kriz öncesinde halihazırda yüksek olan genel kamu borcunun salgının tesirleriyle daha da arttığına dikkat çekildi. 

Moody’s’in açıklamasında, İngiltere’nin kurumlarında ve idaresinde son yıllarda zayıflama gözlemlendiği, bilhassa maliye siyasetiyle ilgili politika oluşturma sürecinin daha az verimli ve öngörülebilir hale geldiği belirtildi.

Kaynak: AA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı