Oyunlar

Pikmin 3 Deluxe inceleme

Strateji çeşidine Nintendo tarzı bir yaklaşım getiren Pikmin 3 Deluxe, Wii U’ya kısılıp kalan oyunlardan biri olmaktan kurtulup, Nintendo Switch konsollarına geliyor. Bu incelemede hem oyuna yeni başlayanlar için genel olarak yorum yapacak hem de Wii U sürümünün üzerine neler eklediğine birlikte bakacağız. 

Oyunun incelemesine başlamadan evvel bir mevzuyu belirtmem gerekiyor. Şu ana kadar çıkan birden fazla oyun konsolunu yakından incelemiş ve satın almış birisi olarak, daha evvel hiç Nintendo’nun Wii U konsolunu kullanmadım. Dünyada esasen istediği başarıyı yakalayamayan Wii U, ülkemizde de çok sıkıntı bulunan bir konsol oldu. Bu yüzden bir sürü hoş oyunu kaçırmış biri olarak, Nintendo’nun eski oyunlarının yeni sürümlerini Switch’e getirmesi beni memnun ediyor. Pikmin 3’ün de Deluxe ismi altında yayınlanması ile birlikte Wii U’nun neredeyse tüm dikkate paha oyunları Switch’e gelmiş oldu. Sizi bekliyoruz Fatal Frame 5 ve Wind Waker HD!

Meyve Peşinde Küçük Pikminler

Bütün doğal kaynakları tükenen ve aç kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir dünya olan Koppai’den üç yavuz araştırma vazifelisi ile yola çıkıyoruz. Hedefimiz yenilebilir kaynaklara sahip bir gezegen bulup, buradan topladığımız örnekler ile geri dönmek. Çok tanıdık gözüken bir gezegene geldiğimizde gemimiz kaza yapıyor ve üç araştırmacı da farklı taraflara savuruluyor. Bundan sonra ise araştırmacıların birbirine ulaşmasını sağlamalı, ulaşımı sağlayacak olan parçayı bulmalı ver gezegen hakkında daha fazla bilgi edinmeliyiz. 

Daha en başta, oyuna ismini veren Pikmin halkı ile tanışıyoruz. Bu minik, kırılgan gözüken ancak küme halinde epey tesirli iş çıkaran yaratıklara oyun boyunca yapacağımız her iş için muhtaçlık duyacağız. Farklı renk ve görünümlere sahip olan Pikmin halkı bu gezegendeki elimiz ayağımız oluyor. Bir düdük aracılığı ile yönlendirdiğimiz Pikmin halkı keşfettiğimiz yeni meyveleri taşıyor, köprü yapmak için materyalleri sırtlanıyor, gömülü objeleri kazarak çıkarıyor ve saldırgan düşmanların hakkından geliyorlar. 

Çok da uzun olmayan (Ortalama 9 saat) öykü boyunca vazifemizi yerine getirip, dünyayı önemli manada hatırlatan PNF-404 isimli gezegeni keşfediyoruz. Gezegenin kadim vakitlerden kalma antikalarını topluyor, meyve suları ile hayatta kalıyor ve gemimizin kayıp modülü peşinde birçok farklı tehlike ile yüzleşiyoruz. 

Ana öykü süper twistlere sahip, çok sürükleyici bir şey sunmuyor. Açık açık söylenmese de bizim dünyamız olduğu çok belirli olan gezegenin içerisindeki kadim objeler, hepimizin bildiği kocaman meyveler ve yeni Pikmin tipleri ile gidilebilecek yeni yerlere ulaşmaya çalışmak ise oynarken keyif almanızı sağlıyor. Ana öykün ile paralel giden ekstra vazifeler de var. Kıssa açısından mükemmel bir iş çıkarılmış değil ancak sizi başında tutmayı başarıyor.

Pikmin Dediğin Ağaçta Yetişmiyor

Nintendo oyunlarını öbür oyunlardan ayıran özelliklerden birisi orjinallik diyebiliriz. Pikmin 3 Deluxe’da orjinallik kısmını muvaffakiyetle yerine getiriyor. Aslında bir strateji oyunu oynuyoruz fakat işin içerisine mikro idare ve Metroidvania tipi özellikler de giriyor.

Başlangıçta yalnızca kırmızı Pikmin çeşidi ile oyuna giriyoruz. Öykü ilerledikçe kaya, elektrik su ve uçan poke… Pikminler devreye giriyor. Evet, çeşit çeşit Pikmin var ve her birinin vazifesi başka. Kırmızılar standart dövüşçülerimiz ve ateşten etkilenmiyor. Kaya tipi sert hususları kırıp, düşmanın altında ezilmeden uğraş edebiliyor. Sarı çeşit elektriği iletebilen daha hafif Pikminlerden oluşurken, maviler yüzebiliyor ve uçanlar da… uçuyor. Bunların dışında ana öyküde yer almayan lakin öbür modlarda oynanabilen bir iki farklı çeşit daha bulunuyor.

Vakit geçtikçe tıp sayısı artan Pikminlerden 100 adedini yanınızda gezdirebiliyoruz. Planlama yapma kısmı burada başlıyor. 3 kaptana da farklı komutlar verebiliyoruz ancak toplamda 100 Pikmin bulunuyor ve hangi kaptanın kaç Pikmin ile gezeceğini belirlememiz lazım. Vakit kısıtlı, seçtiğimiz zorluk düzeyine günlerin uzunluğu değişse de, her gece gemimize dönüp sabaha kadar beklememiz gerekiyor. Ayrıyeten gün sonunda grubumuzun açlığını gidermek zorundayız, yani etrafta boşa vakit harcayacaksak çokça meyve toplamamız gerekiyor. Ayrıyeten gece olduğunda diğer işler ile uğraşan Pikminleri geri çağırmayı unutursak, gece avcıları tarafından mideye indirilmelerini izlemek zorunda kalıyoruz.

Pikminler ağaçta yetişmiyor fakat soğan formlu garip bir organizma sayesinde daha fazlasını elde edebiliyorsunuz. Gerekli kaynak için ise etraftaki çiçeklerden ya da mağlup ettiğiniz düşmanlardan faydalanmak mümkün. Toplamaya hangi renk Pikmin giderse o renkten daha fazla Pikmin dünyaya geliyor. Tabi gidip yetişmiş Pikminleri tabandan toplamamız gerekiyor. Ayrıyeten nektar içirerek başlarındaki çiçeklerin açmasını ve daha güçlü hale gelmelerini (bir nevi upgrade) sağlayabiliyoruz. 

Oyunun Metroidvania kısmı ise farklı tipleri elde ettikçe ortaya çıkıyor. Daha evvel suda bulunan ve ulaşamadığımız bir kapıya (çünkü boğuluyorlar) mavi Pikminler sayesinde ulaşabiliyoruz. Bu sayede evvelki kısımlara geri dönüp, daha evvel keşfetmediğimiz meyveleri bulabiliyoruz.

Dövüş kısmı da oyunun geri kalanı üzere, farklı. Neredeyse bütün Pikmin çeşitleri dövüşebiliyor. Kırmızılar genel manada daha yeterli dövüşçüler olsa da, uzun bacaklı bir düşman ile dövüşürken sarılar daha üst atıp daha süratli hasar vermek ya da kaya cinsinin ezilmemesinin avantajını kullanmak mümkün. Ayrıyeten birtakım zırhlı düşmanları durdurmak için de öncelikle kaya çeşidine gereksinim duyuluyor. Olağan zorluk düzeyinde düşmanları çoklukla kayıpsız bir biçimde alt etmek mümkün olsa da, boss dövüşü dediğimiz kısımlarda birçok Pikmin dostumuza veda etmek zorunda kalıyoruz. Boss dövüşleri ekseriyetle eğlenceli ve daha sonra tekrar oynama fırsatı da bulunuyor. Bu sayede daha yüksek zorluk düzeylerinde deneme bahtı da ediniyorsunuz. 

Yeni Konsola Yeni Özellikler

Pikmin 3 Deluxe, 2013 yılında yayınlanan orjinal oyunun neredeyse bütün özelliklerini koruyup, şimdiki kuşakta daha uygun kabul edilen birkaç düzenlemeyi de oyuna eklemiş. Bu özellikler ortasında gayeye kilitlenme sistemi, daha evvel bulunmayan co-op oynama fırsatı ve Wii U sürümü için yayınlanan paralı içeriklerin hepsinin ana oyunda bulunma üzere çeşitli şeyler var. 

Olağanda karakterimizi analog tuşları ile yönlendirip, gaye seçme işini de öbür analog ile hallediyoruz. Pikminler doğrulttuğumuz istikamete yanlışsız fırlayıp, yapabilecekleri bir vazife varsa yerine getiriyor. Yeni eklenen kilitlenme metodu ise en yakında etkileşime geçilebilir objeleri gaye alıyor ve koşullar uygunsa direkt etkileşim yapılmasını sağlıyor. Genel olarak yeterli bir gelişim olsa da, bilhassa dövüş esnasında daima yanlış yerleri maksat almak ya da yerdeki bir sürü obje ortasında istediğimizi seçene kadar daima gaye tuşuna basmak can sıkıcı oluyor. Ayrıyeten Swich’in gyro denetim özelliği ile nişan almak da mümkün. Ben bir türlü alışamadım ancak kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösteren bir durum. Dokunmatik özelliğinin Wii U’da bulunduğunu görüyorum. Switch sürümünde ise bulunmuyor. En azından elde oynarken bu kolaylığa sahip olabilirdik. 

Oyuna eklenen Co-Op sistemi, iki oyuncunun tıpkı ekrandan oynamasına fırsat sağlıyor. Farklı kaşifleri denetim edip elimizde bulunan Pikminleri paylaşarak etrafı keşfedebiliyoruz. Teoride hayli güzel bir fikir, bilhassa ana kıssa dışındaki kısımlarda yapacak bir sürü şey olduğunu düşünürsek, keyifli vakitler geçirmek mümkün. İşin makus yanı ise, bu sistemin çevrimiçi kullanıma açık olmaması. İnternet üzerinden yalnızca skorunuzu yükleyebileceğiniz sıralama tablolarına erişebiliyorsunuz. Günümüz kaideleri öbür arkadaşlarım ile birlikte deneme fırsatımı elimden aldığı için Co-Op modunu çok uzun mühlet oynayamadım. Küçük yeğenim ile yaptığım deneme ise ihtimamla topladığım bütün Pikminlerin suya atılması ile son bulunca yeniden kendi başıma oynamaya döndüm. Ayrıyeten Bingo Battle isminde, oyuncuların birbiri ile çeşitli gayretlere girebileceği bir oyun modu da bulunuyor. Keşke online gayret seçeneği olsaydı dedirten modlardan birisi de bu. 

Pikmin 3’ün Wii U sürümü için yayınlanan bütün DLC paketleri Pikmin 3 Deluxe içerisinde bulunuyor. Ayrıyeten yalnızca Pikmin 3 Deluxe için geliştirilmiş iki yeni kısım bulunuyor. Ana kıssayı dramatik bir biçimde etkilemeyen bu vazifeler, birebir kısımları farklı bir bakış açısı ile oynama fırsatı sunuyor. Pikmin serisinin eski oyunlarını oynamış olanlar için ufak sürprizler de var. Mükemmel kıssalar değiller fakat oynanış mühletini uzatabilecek eklentiler.

Wii U sürümünden bulunmayan Piklopedia ve oyun içi başarımlarını gösteren Badge sistemi de oyuna eklenen özellikler ortasında. Ayrıyeten zorluk seçenekleri Olağan – Hard – Ultra Spicy olarak üçe ayrılıyor. Ultra Spicy sahiden zorlanmak isteyen oyunculara özel geliştirilmiş. Azamî Pikmin sayısı 60 olarak belirlenmiş ve topladığınız meyveler olağandan daha az meyve suyu sağlıyor. Düşmanların daha çetin olduğu ve günlerin daha çabuk sona erdiği dünyada, uğraşmanız gereken bir sürü kaygı ediniyorsunuz. 

Oyun görsel açıdan çok fazla geliştirilmemiş. Aslında grafik usulü sebebiyle yepyeni Pikmin 3 bile hala daha âlâ gözükürken, Pikmin 3 Deluxe için grafik geliştirilmesi üzerinde çalışılmamış. Dock üzerinde bile 720p olan çözünürlükte 30 FPS kare suratı ile hiç rahatsız edici durmuyor. Kimi oyunların çözünürlüğü arttırmak ismine genişletilmiş hallerinin ne kadar makûs gözüktüğünü düşünürsek, çözünürlük ile oynamamaları yeterli olmuş bile diyebiliriz. Daha evvel Wii U’da yaşandığını duyduğum takılma problemleri bu sürümde yok. Hem dock hem de el modunda akıcı bir halde oynayabiliyorsunuz. 

Sonuç

Pikmin 3 Deluxe, gerçek vakitli strateji oyunlarına getirdiği farklı yaklaşım ile, tipi seven oyuncuların denemesini tavsiye edeceğim bir oyun. Evvelki oyunları oynamadan giriş yapabileceğiniz Pikmin 3 Deluxe, size orijinal bir deneyim sunuyor. Daha evvel Wii U sahibi olup yepyeni Pikmin 3 oyununu oynamış olsanız bile oyunu iki kişi oynama fırsatı, eklenen yeni öyküler ve ekstra gayret ekleyen zorluk düzeyleri ile başında uzun müddet vakit geçirebileceğiniz bir oyun sizi bekliyor. Herkesin bayılarak oynayacağı bir oyun değil lakin bir kere bu küçük renkli yaratıkların dünyasına kapılırsanız, kendinizi kurtarmanız güç. Bir de konutta birlikte oynayacak ikinci bir kişi varsa, çok eğlenceli vakitleri geçirebilirsiniz. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı