Oyunlar

Red Dead Redemption 2 Türkçe yama çalışması geliyor

Red Dead Redemption 2 Türkçe yama çalışmaları yine başlıyor. Bu sefer farklı bir grup tarafından ele alınan proje için birinci görüntü yayınlandı. Yamanın birinci kısmı kapsayan kısmı için yapılan gösterimde oyunun Türkçe lisanına çevirilmiş kısımlarına değiniliyor. Ayrıyeten yamanın nasıl yapılacağına ve grubun Discord sunucusuna da ulaşmanız mümkün.

Red Dead Redemption 2 Türkçe yama yine yolda

Rockstar Games tarafından geliştirilen Red Dead Redemption 2 için Türkçe yama konusu bildiğiniz üzere epey karmaşık bir hal almıştı. Take Two oyunları için Türkçe yama çalışmalarını engellediği bildirisini resmi olarak olmasa da bir biçimde yaptıktan sonra oyuncular bu duruma hayli öfkelenmişti. Bugün tekrar Red Dead Redemption 2 Türkçe yama çalışmalarının başladığını işaret eden ve birinci kısımdan kesitler gösteren bir görüntü yayınlandı.

Üçüncü parti bir yazılımla yapıldığını gördüğümüz Türkçe yama başkalarından epeyce farklı çalışıyor. Bir program vasıtasıyla oyunun ana belgelerini büsbütün değiştirmeden Türkçe altyazıyı ekranınızın bir kısmına iliştirebiliyorsunuz. Aslında dizi ve sinemalarda gördüğümüz altyazı çalışmalarının farklı bir örneği olarak isimlendirebileceğimiz hoş bir sistem olmuş. Take Two’nun bu mevzu ile ilgili ne yapacağını şimdi bilmesek de oyunun Türkçe yaması için birilerinin emek harcadığını görmenin hoş olduğunu söylemeliyim.

Görüntüde bahsedildiği üzere aslında bu yamanın birkaç küçük sorunu de var. Diyalog geçişlerinde başta yazan isimlere odaklanırken oyunun akışını kaçırabilmemiz mümkün. Yamanın çevirilerinde de kimi yanlışlar göze çarpıyor. Umarız ki son sürüme gelindiğinde bunlar aşılmış olur, bilhassa kültürel deyişlerin kullanıldığı cümlelerde mana kaymaları yaşanmış ve argo sözlerin çevirisi orjinal lisanındaki hissiyatı yansıtamıyor. Ama bunları konuşmak için şimdi çok erken değil mi? Pekala siz Take Two’nun bu yama çalışmasına bir biçimde müdahale edeceğini düşünüyor musunuz? Çalışmayı bırakan mod takımlarının akabinde Türk oyuncusu tarafından sevilmeyen bir firma olmayı başaran Take Two umarız ki yamayı geliştiren arkadaşlarımızın önüne taş koymaz.

Takımın Discord sunucusuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yamanın sürümlerini ve geliştirme sürecini takip etmek istiyorsanız akış orada gerçekleşiyor. Niyetlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı