Oyunlar

Scott Pilgrim vs The World: The Game Complete Edition inceleme

Scott Pilgrim vs The World: The Game – Complete Edition, yaklaşık 7 yıllık bir ortanın akabinde, tekrar oyuncular ile buluşuyor. Yıllardır satın alınamayan oyunun Complete Edition ismi altında yayınlanan yeni sürümünü birlikte inceleyelim.

Vegan Güçleri İçin Vegan Beslenmelisiniz

Scott Pilgrim vs The World: The Game – Complete Edition, 2010 yılında sinemalara gelen ve birebir isimli çizgi romandan uyarlanan Scott Pilgrim vs The World ile birebir anda yayınlanmış bir beat ’em up oyunu. Scott Pilgrim, kız arkadaşı Ramona Flowers ile birlikte olmaya devam edebilmek için Ramona’nın yedi eski sevgilisi ile yüzleşip, onları yenmek zorunda. 

Oyunun kıssası çizgi romana, seriyi yakından takip edenleri mutlu edecek kadar, sadık. Sırasıyla “Kötü Eski Sevgililer Topluluğu” üyelerini alt ediyor ve aşkımız ile aramızdaki mahzurları kaldırıyoruz. Ramona’nın eski sevgilileri birbirinden çok farklı tipler ve her birinin kendisine ilişkin bir teması bulunuyor. İblis hipster kızlar çağıran mistik sevgili, hayvan eserleri tüketmediği için telekinezi yeteneğine sahip olan vegan, kaykay ustası bir sinema yıldızı, yarı-ninja bir kız ve robot uzmanları üzere farklı düşmanlarınız var. 

Her biri farklı güçlere sahip olan yedi eski sevgili ile gerçekleştirilen savaşta Scott tek başına değil tabi. Müzik kümesinden arkadaşları, konut arkadaşı ve kısa bir mühlet çıktığı ve hala kendisine aşık olan kız, hatta Ramona’nın kendisi bile bu gayrette Scott’a yardım ediyor. 

Oyunun öyküsü çizgi romana, seriyi yakından takip edenleri mutlu edecek kadar, sadık. Sırasıyla “Kötü Eski Sevgililer Topluluğu” üyelerini alt ediyor ve aşkımız ile aramızdaki mahzurları kaldırıyoruz. Ramona’nın eski sevgilileri birbirinden çok farklı tipler ve her birinin kendisine ilişkin bir teması bulunuyor. İblis hipster kızlar çağıran mistik sevgili, telekinezi yeteneğine sahip olan vegan, kaykay ustası bir sinema yıldızı, yarı-ninja bir kız ve robot uzmanları üzere farklı düşmanlarınız var. 

Öykü anlatımı fazla derin değil fakat derin bir öykü istiyorsanız yanlış oyun cinsini oynuyorsunuz. Şayet eliniz beat ’em up çeşidine alışkınsa kıssa modu yaklaşık 5 saat sürüyor. Fiyat etiketine nazaran kabul edilebilir bir mühlet. 

Eski Sevgililer Dert Çıkarıyor

Scott Pilgrim vs The World: The Game – Complete Edition, bir devir hayli tanınan olmuş beat ’em up cinsinde. Daha evvel River City Ransom oynadıysanız, bu oyuna karşı bir yabancılık çekmeyeceksiniz. Seçtiğimiz karakter ile kısımları geçip, düşmanları mağlup ederek para kazanıyoruz. Kısımlar karşılaşacağımız eski sevgilinin temasına uygun oluyor, sinema yıldızı ile karşılaştığımız kısmın bir sinema stüdyosunda geçmesi üzere. Bir kısımda ninjalar ile uğraşırken başka kısımda paparazzilerin fotoğraf makinalarından kaçınmaya çalışıyoruz. 

Yönettiğimiz karakterler hafif atak, güçlü atak, bloklama ve birkaç özel yeteneğe sahip. Aslında karakter seçimi çok büyük bir değişiklik sunmuyor. Kullandıkları animasyonlar farklı olsa da misal hücumlar var. Sırf özel akının çeşidi ve yardıma gelen karakterin sunduğu dayanak değişiyor. Her karakter kıssa modunda kendi ilerleyişine sahip. Düşmanları yendikçe düzey atlayıp yeni yetenekleri kullanmaya başlayabiliyoruz. Oyunun sonu hangi karakter ile bitirdiğimize nazaran değişiyor.

Oyun boyunca patakladığımız düşmanlardan düşen paraları topluyoruz, pekala bu paralar ne işimize yarayacak? Burada oyunun karakter geliştirme kısmı öne çıkıyor. Topladığımız paralar ile kısım içerisinde bulunan dükkanlara girip, çeşitli şeyler satın alabiliyoruz. Kitaplar, görüntü kasetler (önce borcumuzu ödemeniz gerekiyor gerçi) çeşitli yiyecekler üzere şeyler, kısım içerisindeki dükkanlarda bizi bekliyor. Azalan canımızı ve güç barımızı dolduran yiyecekler ve öteki satın alınabilir eşyalar, tıpkı vakitte çeşitli geliştirmeler ve deneyim puanları da veriyor. Burada en çok canımı sıkan kısım, bir şeyi satın almadan ne işe yaradığını görememek oldu. Evvelden de böyleydi lakin hazır el atmışken onu yenileseydiniz keşke. 

İlerleyen kısımlarda zorluk artıyor ve düşmanlar karakterimizi yerden yere vuruyor. Bu tıp durumlarda eski kısımlara dönüp para toplamak ve karakterimizi geliştirmek zorundayız. Bu grind kısmı biraz can sıkıcı olabiliyor. Hele deneyim sistemini anlamamış ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, oyunun zorluğunun apansız tavan yapması çok hudut bozucu bir durum. 

Makus Eski Sevgililer Topluluğuna Karşı Yalnız Değiliz

Şayet daha evvel beat ’em up oynadıysanız, bu tıbbın en keyifli yanının diğer beşerler ile birlikte oynamak olduğunu biliyorsunuzdur. Scott Pilgrim vs The World: The Game 4 şahsa kadar birlikte oynama imkanı sunuyor. Complete Edition’ın oyuna eklediği en hoş özellik ise, artık çevrimiçi olarak başka oyuncular ile birlikte oynayabilmek. Pandemi periyodunda bir ortaya gelemediğimiz arkadaşlarımız ile bu sayede oynayabilme fırsatı, bu oyunun mutlaka muhtaçlık duyduğu bir özellikti. Online oyun özelliğinin sadece ana öykü modunda geçerli olduğunu, başka oyun modlarında ise tıpkı konsol üzerinden oynamak dışında bir seçenek olmadığını belirtmem gerekiyor. Farklı bir tercih.

Ek oyun modları demişken, onlara da kısaca değinelim. Oyunda ana öykünün haricinde dört farklı mod bulunuyor. Boss Rush, Survival Horror, Battle Royal ve Dodge Ball. Boss Rush, isminden da anlayabileceğiniz üzere, makûs eski sevgilileri ne kadar kısa müddette dövebileceğimiz konusunda meydan okuyan bir mod. Survival Horror ise durmaksızın üzerimize gelen zombiler karşısında olabildiğince uzun mühlet hayatta kalmaya çalışıyoruz. Battle Royal, arenaya çıkan azamî 4 oyuncunun, son kişi ayakta kalana kadar gayret etmesi için tasarlanmış. Dodge Ball modunda ise, yakar top oynuyoruz. İster tek başımıza istersek de arkadaşlarımızla girip, yalnızca yerdeki topu fırlatarak hasar verebildiğimiz bu modda herkes ayakta kalan son oyuncu olmaya çalışıyor.

Oyunun ana kıssası orta zorluk düzeyinde 5 saate yakın bir müddette bitiyor. Yeniden de eliniz alışana kadar çokça sopa yiyip başa döneceğinizi düşünerek, bu süreyi biraz daha uzun tutabiliriz. Oynadığınız karakter oyunun gidişatında rastgele bir değişiklik yaratmıyor ancak her birinin kendine özel bir bitiş görüntüsü var. Diğerleriyle birlikte oynayabileceğimizi de düşünürsek, oyun mühletini kabul edilebilir düzeyde tutmayı beceriyor. Lakin tamamı öteki beşerler ile birlikte oynamak için tasarlanmış ekstra modların neden online dayanağa sahip olmadığını anlamak güç. 

Sonuç

2010 yılında yayınlanan Scott Pilgrim vs The World: The Game sırf dijital olarak satışa sunulmuştu. 2014 yılında, büyük ihtimalle lisans meseleleri sebebiyle, dijital marketlerden kaldırıldığında insanların oyunu yasal olarak oynama bahtı da ortadan kalkmıştı. Seriye birinci olarak sinema ile başlayıp oyun ve çizgi romanlar ile devam eden biri olarak, oyunu tekrar, bu kez Switch üzerinde oynamak çok keyifli bir şey. 

Oyun görsel olarak ufak tefek geliştirmeler almış olsa da, çok büyük bir yenilik yok. Esasen bu bir remaster değil, uzun müddettir erişilmez olan bir oyunun tekrar oyuncular ile buluşmasını sağlayan bir paket. Birtakım oynanış mekanikleri günümüze nazaran eski kalıyor olsa da, birinci yayınlandığı yıla nazaran hayli başarılı bir oyun. Günümüz ile karşılaştırmaya kalkarsak, Streets of Rage 4 üzere tipi yeni nesile uygun hale getirmiş oyunların yanında biraz sönük kalabilir. Oyunun eski bir oyun olduğunu unutmayın kâfi.  

Vaktinde sinema ile birebir anda yayınlanmış 10 dolarlık bir oyun olan Scott Pilgrim vs The World: The Game’in, sonradan çıkan DLC paketlerini de barındıran yeni sürümü, fiyatının hakkını muhakkak veriyor. Neredeyse tüm platformlarda yayınlanan oyun, Switch üzerinde 15 dolar fiyat etiketine sahip. Aslında taşınabilir konsolda oynamak için epeyce uygun bir fiyat fakat kur oranını hesaba katarsak, Epic Games Store üzerinde daha uygun fiyata satılan PC sürümünü tercih etmeyi düşünebilirsiniz. 

İçerdiği oyun göndermeleri, vaktimize nazaran biraz eski biçim kalmış olsa da keyifli oynanışı ve yeni eklenen online özellikleri ile Scott Pilgrim vs The World: The Game – Complete Edition, çeşide azıcık ilgi duyan herkesin kesinlikle denemesi gereken bir oyun. Oyunun kendisine vaktinde 80 ya da 85 ortası bir puan verebilirdim ancak şimdiki vakte nazaran düşünüp, puanlamayı da buna nazaran yaptım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı