İş

Türkiye Rüzgar Gücü Kongresi ‘TÜREK@home’ ismiyle dijitale taşınıyor

Türkiye Rüzgar Gücü Birliği (TÜREB), rüzgar dalına ilgi duyan herkesi online ortamda fiyatsız olarak bir ortaya getirmeye hazırlanıyor.

Bu çerçevede, 2012 yılından bu yana fizikî ortamda ve geniş iştirakle yapılan TÜREK panelleri, 25 Kasım’dan itibaren Temmuz 2021’e kadar 5 farklı online panel ve bir günlük sanal fuar biçiminde, ‘TÜREK@home’ ismi altında ‘Rüzgar Bize Yeter’ mottosu ile www.turek.org.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecek.

‘TÜREK@home’ panellerinin birincisi 25 Kasım 2020’de yapılacak ‘Açılış Oturumu: Rüzgar Söyleşisi’ konusu ile Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Lideri Mustafa Elitaş ve EPDK Lideri Mustafa Yılmaz iştirakleriyle başlayacak.

“TÜREK@home” Paneller Serisi’nin takvimi ise şöyle:

25 Kasım 2020 – Açılış Toplantısı: Rüzgar Söyleşisi

27 Ocak 2021 – Global Görünüm: Yenilikler ve Fırsatlar

24 Mart 2021 – TR Rüzgar Piyasası Görünümü: Yerli ve Global Pazarlardan Çıkarılan Dersler & İş Modeli Karşılaştırmaları

26 Mayıs 2021 – Birinci YEKA Tecrübeleri ve Gelecekteki Kapasite Tahsis Modelleri

28 Temmuz 2021 – Türkiye Tedarik Zincirine Genel Bakış

Heyeti RES gücü 10 GW’ın üstüne çıkarılacak

Hususla ilgili açıklama yapan Kongre Lideri Hakan Yıldırım, koronavirüs ile fosil yakıtlardan güç üretiminde süratle düşüş yaşanan dünyada pak ve ucuz kaynaklara yönelimin arttığına dikkat çekti. Yenilenebilir güç kaynaklarında başı çeken rüzgar gücü bölümünün karşılaştığı birçok zorluğa karşın gösterdiği büyüme ile dünyada ve Türkiye’de dayanıklılığını kanıtladığını söyleyen Yıldırım, “Öyle ki, 2020 yılı birinci yarısında Türkiye’nin çabucak her yerinde toplam 197 santralde faaliyette olan 3 bin 351 türbin ile güç gereksinimimizin vakit zaman yüzde 10’undan fazlasını rüzgardan karşılamış olduk. Ülkemizin halihazırda işletmedeki 8 bin 299 MW’lık RES şurası gücünün 2021 sonunda 10 GW’ın üstüne çıkmasını öngörüyoruz. Salgın sürecini rüzgar bölümü ismine bir fırsat olarak kullanmak istedik ve her yıl düzenlediğimiz TÜREK etkinliğimizi günün gereklerine uygun olarak dijital ortama taşıdık. Tek seferde yapmak yerine Kongre’yi tüm yıla yayarak bir yıl boyunca ‘rüzgar’ kesimini konuşma fırsatımız olacak. Böylelikle kesim için değer arz eden hususları ve muhtaçlıklarını gündemde tutacağız.” biçiminde konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı